Recommended NZ | Guide to Money | Gimme: Competitions - Giveaways

Chatham Cup Preliminary Round results

Contributor:
Fuseworks Media
Fuseworks Media

The preliminary round of the ISPS Handa Chatham Cup wrapped up on Anzac Day with a number of entertaining fixtures across the country.

See below for the results and goal scorer details.

ISPS Handa Chatham Cup Preliminary Round

Saturday 20 April

Tuakau 2 (Robert Hatton 33’, Sebastian Neilands 74’)

West Auckland Kiwi True Blues 2 (Christopher Bond 48’, Stuart Greenaway pen 80’)

AET, HT: 1-0, FT: 2-2

West Auckland Kiwi True Blues win 5-4 on penalties

Kaeo-Inter 4 (Lee Rocque 20’, 60’, Paulo Montino 35’, 41’)

Internationale 3 (Mohammed Nazim Sharif 7’, 47’, Garvan O’Callaghan 68’)

HT: 3-1

Monday 22 April

St Albans Shirley 6 (Josh Van Der Meulen 26’, Louis Morris 33’, Luuk Van Den Bergh 40’, 64’, Juan Chang Urrea 51’, Geert De Brauwer 69’)

Parklands United 2 (Ben Robson 11’, 88’)

HT: 3-1

Christchurch United 1 (Michael White)

Universities 0

AET, HT: 0-0, FT: 0-0

Thursday 25 April

Puhoi 3 (Josh Creeze-Tetteroo 3’, Jack Hadfield 29’, Jake Marr 55’)

Auckland Volcanoes 2 (Anthony Hall 41’, Rory O’Sullivan pen 69’)

HT: 2-1

Zamantix Rovers 5 (James Piskulic 38’, Joe Wall 43’, David Ward 68’, 87’, Michael Hawthorne pen 78’)

West Hamilton United 2 (Tim Moynahan 5’, Matthew Palmer 37’)

HT: 2-2

Otorohanga 6 (Nathanael Wrack 5’, 37’, 45’, 70’, Dallas Maguire 47’, Jamie Walker 83’)

Independiente 2 (Clinton Laing 42’, 77’)

HT: 3-1

Kerikeri 3 (Jack Waller 2’, Alex Brandes 3’, Jordan Roberts 5’)

Manukau City 1 (Rahil Chand 6’)

HT: 3-1

Dalian 3 (Qin Hong 58’, Xiang Li pen 70’, 90+3’)

Matamata Swifts 3 (Daveun Radge Avergonzado 17’, Kody Nowell 36’, Sam Hills 90+7’)

AET, HT: 0-2, FT: 3-3

Matamata Swifts win 5-4 on penalties

Taupo 7 (Jordan Lamb 34’, 61’, 69’, 90+3’, Matthew Lewis 41’, Yu Yanasaki 41’, Finlay Smith 77’)

Lynn-Avon United 1 (Zachary Baldwin 88’)

HT: 3-0

Bohemian Celtic 2 (David Howell 20’, David Ferguson 60’)

Onerahi 6 (Cullem Morgan 28’, Daniel Hanmore 35’, 85’, Mitchel Hanmore 61’, 90’, Thom Bradshaw 75’)

HT: 1-2

HNK Auckland 2 (Oliver Sardelic 17’, Paul Urlovic 71’)

Papamoa 1 (Colm Kenny 90+5’)

HT: 1-0

University of Auckland 1 (Kaito Paetz 90+2’)

Warkworth 0

HT: 0-0

Te Atatu 11 (Andrew Dalton 17’, 64’, Shaun O’Brien 47’, 57’, 67’, 71’, Nathan Rollinson 48’, 74’, Campbell Batt 79’, 86’, 87’)

Whangarei 2 (Kaelym Power 50’, Jonathan Ellis 90+1’)

HT: 1-0

Glen Eden Rangers 1 (Stephen Bedford 3’)

Ranui Swanson 4 (Luao Luka 29’, Christian Mena Saavedra 40’, 82’) Anthony Murch 44’)

HT: 1-3

Ngaruawahia United 0

Otumoetai 0

Ngaruawahia United win 4-2 on penalties

Gisborne Thistle 2

Havelock North Wanderers 3

Mornington 1 (Gethin Pealing 15’)

West End 5 (Tyler Cox 10’, 63’, 65’, 74’, Bradley Mundava 45’+1’)

HT: 1-2

Geraldine 5

Grants Braes 1

HT: 3-0

Thistle (Invercargill) 1 (Michael Larsen 29’)

Gore Wanderers 2 (Frank de Jong 46’, Roy Gibson 49’)

HT: 1-0

Te Awamutu 1 (Jack Connor pen 7’)

Waikato Unicol 0

HT: 1-0

Byes: Eastern Suburbs, Central United, North Shore United, Onehunga Sports, Western Springs, Birkenhead United, Melville United, East Coast Bays, Hamilton Wanderers, Manukau United, Glenfield Rovers, Waitakere City, Bay Olympic, Mt Albert Ponsonby, Forrest Hill Milford United, Three Kings United, Takapuna, Ellerslie, Bucklands Beach, Tauranga City, Waitemata, Waiheke United, Fencibles United, Hibiscus Coast, Claudelands Rovers, Manurewa, Uni-Mount Bohemian Celtic, Cambridge, Albany United, Franklin United, Greenhithe Catimba, Metro, Oratia United, Onehunga Mangere United, Navy, Papatoetoe, Papakura City, Napier City Rovers, Napier Marist, North End, Palmerston North Marist, New Plymouth Rangers, Western Suburbs, Brooklyn Northern United, Wellington Marist, Waterside Karori, Island Bay United, Kapiti Coast United, Lower Hutt City, Miramar Rangers, Naenae, North Wellington, Otaki Purutaitama, Upper Hutt City, Petone, Seatoun, Stokes Valley, Stop Out, Tawa, Victoria University, Wainuiomata, Wairarapa United, Wellington Olympic, Wellington United, Nelson Suburbs, Tahuna, Central SC, FC Nelson, Cashmere Technical, Western, Coastal Spirit, Ferrymead Bays, Selwyn United, Nomads United, FC Twenty 11, Halswell United, Burwood, Waimakiriri United, Mosgiel, Otago University, Queenstown, Wanaka, Roslyn Wakari, Green Island, Caversham, Dunedin Technical, Northern, Queen’s Park, Old Boys, Thistle (Timaru), Northern Hearts

For more information on the ISPS Handa Chatham Cup please click here

All articles and comments on Voxy.co.nz have been submitted by our community of users. Please notify us through our contact form if you believe an item on this site breaches our community guidelines.